Zapraszamy na kursy instruktora oraz asystenta instruktora parkour zakończone egzaminem.
Jesteś zainteresowany kursem na instruktora bądź asystenta instruktora parkour w 2022?
Wypełnij formularz, aby otrzymywać aktualne informacje o kursach.
ZGŁOŚ ZAINTERESOWANIE KURSAMI! - poinformujemy Cię o zbliżających się kursach
Na przełomie 2023/24 planujemy kursy:
Kurs Asystenta Instruktora parkour wraz z egzaminem
- Wstępny termin: jesień 2023
- Koszt: ok 600 zł
- Ok. 10h godzin dydaktycznych
- Wymagania:
-Ukończony 16 r.ż.
-Osoba aktywna fizycznie
Kurs Instruktora parkour wraz z egzaminem
- Wstępny termin: zima 2023/2024
- Koszt: 1200zł
- Ok. 40h godzin dydaktycznych
- Wymagania:
-Status Asystenta Instruktora parkour
-Ukończona część ogólna instruktora sportu lub instruktora rekreacji ruchowej
-12-miesieczne doświadczenie w prowadzeniu lub w asystowaniu przy zajęciach parkour
TEMATYKA kursów:
- Metodyka nauczania technik parkour
- Panowanie nad grupą
- Podejście do różnych grup wiekowych
- Unikanie kontuzji
- Pierwsza pomoc i asekuracja
- Aspekty formalno-prawne prowadzenia zajęć
- Tworzenie długofalowej relacji z uczestnikami zajęć
Wyjaśnienie wymagań i uprawnień na wszystkich poziomach instruktorskich:
[AKTUALNA BAZA ASYSTENTÓW/INSTRUKTORÓW/TRENERÓW]
Witamy na stronie Polskiej Federacji Parkour i Freerun (w skrócie PFPF) - instytucji powołanej do życia w 2014r. Jest to organizacja non-profit, której głównym celem działania jest propagowanie parkour i freerun jako dyscyplin sportowych oraz formy aktywnego wypoczynku. Federacja powstała, aby wspierać działania polskich organizacji zajmujących się sztuką przemieszczania się oraz rozwijać te dyscypliny. W planach mamy doprowadzenie do uregulowania prawnego tych tych aktywności, ujednolicenia metod szkoleniowych i zasad współzawodnictwa oraz czuwanie nad jakością użytkową coraz częściej powstających w Polsce placów do treningu parkour/freerun.
• Freerun, free running, 3run (ang. swobodny bieg) - sport ekstremalny, który polega na wykonywaniu efektownych i trudnych tricków w czasie pokonywania przeszkód na trasie biegu. Za prekursora freerunningu uważa się Sebastiena Foucana, który odłączył freerun od parkour. Freerun wywodzi się z parkour, ale prostota i szybkość pokonywania przeszkód nie odgrywa w nim znaczącej roli. We freerun zmieniono znacząco technikę. Elementy, które pozwalaty przedostać się biegnącemu przez przeszkodę jak najłatwiej i jak najszybciej, zostały zastąpione przez tricki, które są trudne do wykonania, ale mają wartość pokazową, dotączone zostały także elementy akrobatyczne. Głównymi trickami są tzw. flipy, czyli salta.
Mimo wyraźnego podziału w definicji obu sportów, społeczności ludzi trenujących przenikają się. W treningach występuje pełna dowolność, co oznacza, że każda osoba trenująca może czerpać zarówno z parkour i freerun, bez konieczności przyporządkowania się do danej dyscypliny, gdyż ich cel jest zbieżny - wszechstronny rozwój umiejętności ciała.
• Parkour - forma aktywności psychofizycznej polegająca na bezpiecznym, efektywnym i szybkim przemieszczaniu się w każdym terenie. W parkour ważne jest także kształtowanie charakteru oraz przełamywanie barier psychicznych.
Za twórcę parkour uważa się francuza Davida Belle'a, który pod koniec lat 80 XX wieku na przedmieściach Paryża (Lisses) wraz z kolegami w różny sposób zaczęli pokonywać miejskie przeszkody, a następnie nadając temu nazwę.
Sam David Belle mówi o tym: "Pasja, droga życia i dziś sport - Parkour, byta to przede wszystkim naturalna metoda na rozwijanie wszystkich cech, będących pierwotnymi umiejętnościami ludzkiego ciata. Zwiększanie sity, zwinności, szybkości i mocy było pierwszym krokiem w tym poszukiwaniu. (...) Zdecydowałem więc stworzyć sport na mój własny styl, to znaczy bez materialnych ograniczeń; para spodni i dobrych butów do biegania, T-shirt i ja. Podczas biegania, wyznaczałem sobie punkt, który był moim celem i mówiłem sobie: 'Mam zamiar się tam dostać; Chcę dojść bezpośrednio tam; Chcę znaleźć się tam szybko i nic mnie nie zatrzyma'."
Osoba, która uprawia parkour to, w rodzaju męskim, traceur (czytaj: traser), zaś w rodzaju żeńskim - traceuse (czytaj: trasyz). Nazwa "parkour" to neologizm stworzony w 1998 roku przez przyjaciela Davida Belle'a - Huberta Kounde. Pochodzi od francuskiego stówa parcours - trasa, droga, przebieg. To z kolei wywodzi się z łacińskiego percursus.
Źródło: akqaparkour.prv.pl, wikipedia, overground.com.pl
Federacja organizuje, a także patronuje, nadzoruje i wspiera rozgrywane w Polsce zawody parkour i freerun. Stwarzamy warunki do zdrowej rywalizacji z duchem fair play, z naciskiem na bezpieczeństwo i wszechstronny rozwój, bez zamykania parkour i freerun w sztywne ramy.
- W 2014 roku odbyły się I Mistrzostwa Polski Parkour w Białymstoku organizowane przez Parkour Białystok
- W 2015 r odbyły się 4 imprezy tego typu:
1. Biskupiec Jam - 11.04.2015 - Biskupiec
2. Zawody w Białymstoku - 15 .05.2015 - Białystok
3. Międzynarodowy Festiwal Parkour + Movement Challenge - 23-29.08.2015 - Gdańsk
Na podstawie wyników poszczególnych zawodów Puchar Polski w Parkour w 2015 zdobył Krystian Kowalewski, który w ramach nagrody otrzymał bilet na imprezę parkourową 4 The Love of Movement w Holandii.
Odbyły się również II Mistrzostwa Polski Parkour w Drohiczynie organizowane przez Parkour Białystok
W 2019 roku:
- patronowaliśmy Warsztaty Parkour III w Mińsku Mazowieckim
- patronowaliśmy zawody Movement Challenge w Movement Arena Gdańsk
- patronowaliśmy zawody Kraków Freerun Challenge 6
W 2020 roku:
- patronowaliśmy zawody Movement Challenge w Movement Arena Gdańsk
- patronowaliśmy zawody GAP Contest w Gap Gdynia [WYNIKI]
- zorganizowaliśmy I Polski Plebiscyt Parkour, w którym głosowało 189 osób. [WYNIKI]
W 2021 roku:
- patronowaliśmy zawody Movement Challenge w Movement Arena Gdańsk
- zorganizowaliśmy II Polski Plebiscyt Parkour, w którym głosowało 467 osób. [WYNIKI]
W 2022 roku:
- zorganizowaliśmy we współpracy z 8 lokalnymi organizacjami parkour Ogólnopolską Ligę Parkour z cyklem 8 zawodów w Gdańsku, Gdyni, Wejherowie, Płocku, Poznaniu, Krakowie i Rzeszowie.
- współorganizowaliśmy Pomorską Ligę Parkour, będącą częścią Ligi Ogólnopolskiej
- współorganizowaliśmy we współpracy z Movement Arena Gdańsk, Movement Arena Suwałki oraz PUZ w Suwałkach FINAŁ I OGÓLNOPOLSKIEJ LIGI PARKOUR dla dzieci i młodzieży
Strona 1 z 2
- start
- Poprzedni artykuł
- 1
- 2
- Następny artykuł
- koniec